2019060118WWW
Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Visais laikais ponai buvo ponais ir elgėsi kaip ponai, tik gėrė ir valgė iš savų pinigų, nesvarbu kad atimtų iš vargšų baudžiauninkų ir kitokių mužikų. Šiais laikais irgi esama ponų, bet jie dviejų rūšių. Vieni yra verslininkai – jie tikrieji ponai, nes uliavoja ir plačiai gyvena už savus pinigus. Kiti gi ponai – visokiausio rango valdininkai. Dar man patinka juos vadinti klerkais. Šitie gi geria ir valgo už jūsų pinigus, t.y. už mokesčių mokėtojų. To neturėtų būti, bet jie jaučiasi ponais, nors gal vakar, prieš rinkimus, buvo tik eiliniai. Vadinasi jie nėra jokie ponai tikrąja to žodžio prasme, bet realybėje jie jaučiasi ponais, nes mano kad gali elgtis kitaip ir svarbiausia (!) – pastatyti tarp savęs ir paprastų miestiečių sieną, tvorą ir net apsauginį.

20190901-Skuodo-svente01www
Ech, kaip gražiai šypsosi skiuodiškės! Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Štai vienos Kauno šventės metu miesto valdžia įsirengė visą VIP kavinę su patarnaujančiu personalu ir apsaugininkais. Va, čia tai lygis! Skuodui iki tokio lygio toli – ne toks biudžetas. Kita vertus, juk ir tų pinigų nėra. Jei Skuodas ką gauna, tai tik socialinėms reikmėms. Čia Petro Pušinsko žodžiai. Taigi jie (valdžia) nieko gero nuveikti negali – rankos surištos – pavyksta šventės metu pasistatyti tik palapinę su stalu lūžtančiu nuo valgių ir gėrimų. Apsauginiams pritrūko pinigėlių, tad man pavyko ten įkišti savo smalsią nosį, nors mačiau labai nepatenkintus žvilgsnius: “Kas tu čia toks, kad landžioji!” – bet nieko nesakė. Ne, ne… nieko nekaltinu… po “sunkių” darbų valdžia turi atsipūsti – juk ponai. O tu kvailas entuziaste ir miesto patriote, nešk savo subinę kuo toliau… eik prie mužikų ir baudžiauninkų, glaudžiai susėdusių ant suolų, prie stalų su vienkartiniais indais ir maukiančių alų už savus pinigėlius. Tiesą, pasakius, ten jaučiausi jaukiai – myliu skuodiškius už paprastumą ir draugiškumą.

2019060133WWW
Tolumoje matosi VIP palapinė už 3488€. Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Taip, Skuodo šventėje man šiemet didžiausią įspūdį padarė “žalioji” palapinė, stovėjusi atokiau nuo šurmuliuojančios lauko “aludės”. Čia uliavoja liaudis – ten ponai. Tie gi tuoj suskato fotografuotis – ak, kaip linksma!

2019060103WWW
“Čia uliavoja liaudis – ten ponai”. Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Šiaip, logiškai pagalvojus, atskirtis tarp valdžios ir liaudies privalo būti. Negi dabar meras su visa savo šutve sėdės prie bendrų stalų su nevalyvais mužikais. Ne lygis. Taip, taip – jūs ponų akyse esate tik mužikai. Tamsi liaudis. Nieko jūs neišmanote, nieko nesuprantate…

20190901-Skuodo-svente03www
Čia linksmiau nei palapinėje. Mere, kodėl neprisijungėt prie mūsų? Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Mielieji skuodiškiai, jūs savo valdžią pamaitinote ir pagirdėte už 3488 eurus ir 16 centų. Iš tiesų pagal savo vertę suma yra gerokai didesnė, nes reikėtų skaičiuoti pagal jūsų atlyginimų ir pencijų dydį. O kadangi pragyvenimas per pastaruosius metus pabrango maždaug 3,5 karto, o pajamos liko kaip senovėje, tai minėtą sumą reikėtų išversti į litus, kitaip nieko nesuvoksite. Taigi jūs, savo valdžią pamaitinote už 12 208 litų (senais pinigais) arba… jei lygintume su jūsų pajamomis, tai galima manyti, kad ta suma atitinka 12 208 eurų vertę. Geras balius. Bet jei grįžtume prie “augančios” ekonomikos ir “gerėjančio” gyvenimo (taip kaip supranta Lietuvos bankų specialistai ir finansų apžvalgininkai), tai už 3488 eurų sumą buvo galima nupirkti beveik pusę tonos “Samsono” pieniškų dešrelių arba 482 kg (jei kilogramo kaina 7.23€). Vienoje pakuotėje yra 5 dešrelės ir ji sveria 310 g., todėl buvo galima į stadioną atvežti 1554 tokias pakuotes arba šventės dalyviamns išdalyti 7770 dešrelių. Tačiau dešrelių liaudžiai dalyti negalima, nes dar kas nors tokią akciją sulygintų su kažkada nacių surengta alaus švente. Tiesiog tie skaičiai jūsų fantazijai pamaitinti ir atgaivinti aritmetines žinias.

69982636_2606717889350531_1667162032060760064_n
Šventės sąmata.

“VIP palapinė, suvenyrai svečiams, maitinimas – 3488€”

Ai, ne suklydau – čia tiek kainavo pati žalioji palapinė ir suvenyrai. Bet vistiek, kodėl rinktoji valdžia pavalgė ir atsigėrė už žmonių pinigus, o ne už savo? Kodėl žmonės alų pirko už savus, bet ne už mokesčių mokėtojų pinigus? Todėl, kad tarp lygių esama lygesnių – Dž. Orvelas “Gyvulių ūkis”. Taip… gyvulių ūkis…

2019060124WWW
Jie kainavo trupučiuką mažiau nei garbių svečių pamaitinimas. Atitinkamai 2000€ ir 2212€. Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Kodėl 3488€ nesumokėjus architektui, kad tas parengtų be naudos stovinčio Skuodo vandentieko bokšto rekonstrukcijos projektą – išeitų puikus apžvalgos bokštas, nuostabus turistų traukos objektas. Tinkamai apipavidalinus netgi primintų pilies bokštą. Ai, ne… bokštas ne savivaldybei priklauso, na o jau su vandentiekio įmone niekaip neis susitarti…

20190901-Skuodo-svente08www
Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Prieš dieną buvau užkopęs į bokštą pasižvalgyti ir įsitikinti ar smagu būtų turistams ten įlipti. Tikrai smagu – vaizdelis pritrenkiantis. Klausiu mero, ką tik išlindusio iš palapinės, ką jis mano apie tai? O jis gi galvoja, kad tai privačios iniciatyvos reikalas, gal verslo reikalas… Ė, palauk, brolyti, juk ir mano iniciatyva dėl Skuodo privati – jau geras laikas praėjo, kaip vis apie Skuodą rašau, vis jo istoriją krapštau ir Lietuvai bandau skelbti koks tas miestelis ir ta žemė ypatingi. Mano iniciatyva irgi privati, bet man 3488€ neskirsit – jei esi durnas, būk ir toliau iniciatyvus, o mes lendam į žaliąją palapinę. Ne, nesitikiu kad mane Skuodo valdžia rems ir nenoriu, nes tapčiau įsipareigojęs ir priklausomas. Tačiau žeidžia pats požiūris. Požiūris į privačia iniciatyvą ir į miesto reikalus.

20190901-Skuodo-svente05www
Smagi paprastų šventės dalyvių nuotaikytė – myliu tuos žmones! Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Šiomis dienomis netyčia patekau į Kazlų Rūdos analogišką šventę – ten VIP palapinės neišvydau, nors miestas gerokai lenkia Skuodą savo pajamomis. Jo ekonomika auga, nes… nes turi IKEA fabriką prisivilioję. Čia meras tikriausiai irgi turėtų pasakyti: “Tai privačios iniciatyvos reikalas.” Ne, ne… su tokiu požiūriu Skuodui nėr ko nė svajoti apie kokias nors investicijas. Tiesą sakant, tas požiūris mane ir užsiutino – tulžį laikiau visą vasarą, o dabar išsprūdo gera proga pratrūkti.

20190631-Skuodo-vandens-bokstas47
Skuodo karšto toliai iš vandentiekio bokšto. Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Gerai… tiek jau to tas iniciatyvas – kvailiai tegu tuo užsiima. O juk kultūrščikai maždaug tokie ir yra… Bet štai už 3488€ greičiausiai būtų galima įrengti vaikams žaidimų aikštelę… kažkaip trindamasis po Skuodą nepastebėjau, kad jie būtų lepinami… Et, darželyje, už tvoros vaikai pažais. Spjaukim į juos. Galų gale, biudžete nėra tokios “eilutės” – kaip čia pateisinsi išleistas lėšas vaikams. VIP palapinei galima pateisinti.

20190901-Skuodo-svente04www
Buvo smagu! Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Bet štai pliažas prie mylimos Skuodo jūros nesutvarkytas – už 3488€ būtų galima smėlio atvežti, su buldozeriu prasieiti. Oi… vėl suklydau – juk papylė smėlio-žvyro mišinio. Čia per sudėtinga Skuodo valdžiai – projektai, derinimai, gamtosaugininkai ir kt.

Ne, tikrai nėra kur daugiau išleisti 3488€, nes dideliems darbams per maži pinigai, o mažiems kliudo kažkas tarpkojyje. Ir galų gale, kokie čia pinigai – vienas arba du geri atlyginimai.

20190901-Skuodo-svente02www
Nagi, pasifotografuojam! Prano Šarpnickio foto iš labai toli, 2019.06.01

Tryniausi po šventę ir girdėjau murmant žmones, jog Skuodo šventė nuobodi, jog nieko naujo, jog nepasistengta. Ė, vaikučiai, puiki buvo šventė. Pažiūrėkit kokie dainininkai buvo atvežti, kokios kapelos, kokie chorai, kokie šokėjai! Būtumėt matę, kas Kazlų Rūdoj koncertavo, būtumėt numirę iš nuobodulio. Ir apskritai, jų šventė prie prekybos centro, sankryžoje buvo surengta, o jūs, skuodiškiai, lepinatės žaliame stadione. Gerai, kad sovietmečiu kažkas susiprotėjo jį sutvarkyti – visai padoriai dar atrodo, nors ir nejudintas 40 metų. Motobolo stadione prastesnis vaizdzelis, bet tai netrukdo Kultūros ir Turizmo skyriui ten organizuoti edukacines ekskursijas (programas) – man būtų gėda. Už 3488€ nors baisias metalines tvoreles pakeistų ar ką… ar kur aksfalto papiltų. Bet kam to reikia – yra gerai, kaip yr. Džiaukimės tuo ką turime. Europinių pinigų vistiek nebebus – jei ne jie, Skuodas atrodytų kaip sovietmečiu. Nuvažiuokite į Biržus – galėsite įsitikinti kas nutinka, kai europiniai pinigai neįsisavinami. O savų nebuvo, nėra ir nebus, nes nėr supešimo iš kur juos traukti. Ne, tikrai skųstis neverta. Kokia eisena (!) – pavydėti gali bet koks mažas miestelis. O dar motobolas, keturratininkai… ir galiūnai! Gera, noramli šventė. Bet va ta, žalioji palapinė vis kažkaip lindo į panages, krito į akį nors tu ką…

20190901-Skuodo-svente07www
Sverčiams šventė baigėsi – su suvenyrais rankose pėdina į nakvynės vietą. Kaži kiek naudos duos tie svečiai miestui? Prano Šarpnickio foto, 2019.06.01

Ačiū žmonėms suteikusiems informacijos apie šventės sąmatą, nes kitokiu atveju visa ta mano rašliava būtų tuščias reikalas. Na, ir kas, kad akis badė. Prisidengi jas ir lieka sveikos.

Jei jums pasirodė, kad apjuodinau Skuodą, tai žinokitės – Skuodas ir jo kraštas turi įstabią gamtą ir istoriją, be galo darbščius žmones ir šiokią tokią anokią valdžią. Tai yra du skirtingi dalykai. Šis kraštas gyvens ilgai ir laimingai – didžiuosis praeitimi ir dabartimi, o valdžia yra laikinas dalykas. Ne ji kuria gerovę, o žmonės. Bet ji neturėtų valgyti ir gerti už svetimus pinigus – patys pakankamai užsidirba ne kaži ką nuveikdami.

Ir aš ten buvau – alų midų gėriau, burnoj nieko neturėjau.

Pranas Šarpnickis